•  · 1 arkadaş

Varis

Varis nedir?

Bacaklarda derinin hemen altındaki toplardamar genişlemelerine varis denir. Toplardamarlar kanı kalbe geri taşıyan damarlardır. Bu damarlar kan akışının  kalbe doğru tek yönlü olmasını sağlayan kapakçıklar içerirler. Toplardamarlarda oluşan tıkanıklıklar ve aşırı basınç bu kapakçıkların düzgün kapanmasını engelleyerek geriye doğru kaçaklara sebep olurlar.  Sonuçta bacaklardaki yüzeysel toplardamarlar genişler, uzar ve büklümlü bir görüntü ile varisler oluşur.

Varis nasıl oluşur?

Varis hastalığı çocuklarda çok sık rastlanan bir durum değildir. Risk genelde yaş ilerlemesi ile birlikte artmaktadır. Öyle ki 60 yaşına gelen bir insanda varis olması nerdeyse %100'e yakındır.

Ailesen Yatkınlık: Genetik  yani ailesel faktörler çok önemlidir. Bu kapsamda özellikle gençler anne ya da babalarında böyle bir hastalığın olup olmadığına onlara danışarak öğrenmelidir. Çünkü anne ya da babanızda böyle bir sorunun olması kalıtsallık nedeniyle sizi de risk altına almaktadır. Özellikle annelerinde böyle bir hastalık olduğunda (tedavi olmuşsa bile önemli değil) risk iki katına çıkmaktadır. 

Uzun Süre Ayakta Çalışanlar: Hastalığın bir diğer nedeni ise mesleki olup, ayakta uzun süre ve çok fazla hareket etmeden çalışan insanlar yine riskli grup arasında yer almaktadır. Örnek bir güvenlik görevlisi düşünün en az 8 saat 1-2 metrelik alanda beklemektedir. Bu insanlarda damar genişlemesi riski sürekli bulunmaktadır. Çünkü toplardamarlara sürekli basınç binmekte ve bu kapakçıkların daha hızlı bozulmasına neden olmaktadır.

Hamileler / Doğum Yapanlar: Erkek ve kadınlarda görülmesine karşın kadınlarda erkeklere göre 10 kat daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni özellikle hamilelik ve doğum sürecinde ortaya çıkması gösterilmektedir. Gebelik esnasında anne adayının kilo alması, daha az hareket etmesi, hormonlar ve bebeğin yaptığı bası ile damarlarda genişleme görülür. Özellikle bu dönemde sadece bacaklarla sınırlı kalmadan kadınlarda vajinal varisler oluşmaktadır. 

Fazla Kilolu İnsanlar: Estetik yönden kötü olduğu kadar bir çok hastalığı neden olması ile de insanların canını sıkan bir durum olan fazla kilonun, kalp, damar, kolesterol, yüksek tansiyon derken şimdi belki ilk defa damar genişlemesine neden olduğunu öğreneceksiniz. Evet, fazla kilo insanların bacaklarında bulunan toplardamarlara daha fazla baskı yapması nedeniyle daha hızlı kapakçık bozulmasına neden olmaktadır.

Alkol Kullananlar: Özellikle alkol kullanan insanların yüz ve burun bölgesinde görülür. Tehlikeli olmayıp, bulunduğu yerde sızlamaya neden olmaktadır. 

Kabızlık, topuklu ayakkabı giymek, dar kemer takmak, sıkan pantolonlar giymek, sürekli güneşe maruz kalmak gibi faktörler de varis oluşumunu tetiklemektedir.

Daha detaylı bilgi için www.onurgurer.com.tr

0 0 0 0 0 0
  • 1120

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Hekim.Net® hekimler, diş hekimleri, veteriner hekimler ve bu mesleklerin öğrencilerine özel tam işlevli ve ücretsiz bir sosyal medya ve bilgi paylaşım portalıdır. Meslektaşlarımızdan biriyseniz bu linke tıklayarak  kayıt sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Harita
Kuruluş Adı:
Doç. Dr. Onur Gürer Kalp ve Damar Cerrahisi - Pendik
Doktor Adı:
Doç. Dr. Onur Gürer
Kurum İlgi Alanı:

Varis ve tedavisi

Hemanjiom ve tedavisi

Telefon Numaraları:
+90 551 6565697
Email:
onurgurer@gmail.com
Web Sitesi:
Sokak ve bina adresi:
Nevbahar Sok. No:1
Mahalle:
Doğu Mah.
Kent:
İstanbul
Bilgi
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:
Doç. Dr. Onur Gürer Kalp ve Damar Cerrahisi - Pendikden Tıbbi Bilgiler

Hekim.Net

Close