•  · 1 arkadaş

Sülük varisi tedavi eder mi?

Günümüzde, modern tıp alanında özellikle plastik cerrahi, damar cerrahisi ve varis tedavisinde tıbbi sülük  kullanılmaktadır. Kullanımdaki amaç sülüklerin toplardamarda biriken kanın yarattığı basıncı azaltarak rahatsızlıkları çözmeye yardımcı olmalarıdır.

Sülük tedavisinin tarihçesi

Sülükle tedavi anlamına gelen Hirudoterapi, antik çağlardan beri hekimler tarafından tedavi aracı olarak kullanılmıştır. Sülük tedavisi ile ilgili ilk kaynaklar M.Ö. XV. yüzyılda yaşamış Babilli hekimlere kadar gitmektedir. Yine M.Ö. III. yüzyılda Mısır hekimlerinin vazgeçilmez tedavi yöntemleri arasında yer aldığı bilinmektedir. Ayrıca M.Ö. II. yüzyılda Ege kıyılarında yaşamış olan hekim Nikandros, M.S. I. yüzyılda Yunan hekim Pliniy ve M.S. II. yüzyılda yaşamış olan Galen sülük tedavisi uygulamışlardır. İbn-i Sina’nın kitaplarında da sülük tedavisi yerini almıştır. 

Sülük Uygulaması

Uygulama esnasında sülük %5 glukoz solüsyonu gibi tatlı bir solüsyon ile deriye tutturulur. Tutunduktan sonra beslenmesi sonlanıp kendi kendine düşmesi beklenir.

Tüm bu iyi niyetli kullanımların yanında sülüklere bağlı hastalıklarda oluşabilir. Enfeksiyon ve alerji oluşması bu gruba girer. Ayrıca ciddi kanamalar da olabilir. Sülüklerin iç organlarda yaptığı paraziter hastalıklar da vardır.

Bacaktada ilerlemiş varis hastalığında damar içinde bir basınç söz konusudur ve bu basınç düşürüldüğünde hastanın bacağında olan ağrı,kramp,şişlik,yanma ve huzursuzluk azalmaktadır. Dolayısıyla sülük kullanımında  sülük kanı emerek o bölgedeki basıncı azaltmakta ve hastanın şikayetlerinde geçici bir rahatlama olmaktadır. Sülük vücuttaki kanın tamamını emse dahi varislere kalıcı fayda sağlamaz. Hatta faydadan çok daha fazla zararı verebilmektedir. Varisi olan kimselerde yapılması gereken en önemli yaklaşım, öncelikle varisin teşhis yöntemleri ile ortaya konulması ve varise yönelik skleroterapi(köpük), lazer gibi tedavilerin uygulanmasıdır.

Daha detaylı bilgi için www.onurgurer.com.tr adresine başvurabilirsiniz.

0 0 0 0 0 0
  • 6412

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Hekim.Net® hekimler, diş hekimleri, veteriner hekimler ve bu mesleklerin öğrencilerine özel tam işlevli ve ücretsiz bir sosyal medya ve bilgi paylaşım portalıdır. Meslektaşlarımızdan biriyseniz bu linke tıklayarak  kayıt sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Harita
Kuruluş Adı:
Doç. Dr. Onur Gürer Kalp ve Damar Cerrahisi - Pendik
Doktor Adı:
Doç. Dr. Onur Gürer
Kurum İlgi Alanı:

Varis ve tedavisi

Hemanjiom ve tedavisi

Telefon Numaraları:
+90 551 6565697
Email:
onurgurer@gmail.com
Web Sitesi:
Sokak ve bina adresi:
Nevbahar Sok. No:1
Mahalle:
Doğu Mah.
Kent:
İstanbul
Bilgi
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:
Doç. Dr. Onur Gürer Kalp ve Damar Cerrahisi - Pendikden Tıbbi Bilgiler

Hekim.Net

Close