•  · 1 arkadaş

Köpük (skleroterapi) ile varis tedavisi

Köpük(skleroterapi) ile varis tedavisi

Skleroterapi bacak varislerinde veya vücudun başka bölgelerindeki kötü görünümlü damarlara uygulanan, damarların büzüşmesine ve daha sonra vücut tarafından absorbe edilmesi ile sonuçlanan çok ince iğneler ile damarın içine sklerozan madde verilmesi işlemidir. Varisli veya istenmeyen damar kısa sürede kalıcı olarak yok olur.

Tıbbi adı skleroterapi olan, halk arasında köpükle varis  tedavisi veya iğne ile varis tedavisi olarak bilinen tedavi yöntemi son yıllarda çok yaygın bir kullanıma sahip olmuştur. Bunun en önemli sebepleri ; muayenehane koşullarında dahi yapılabilecek nisbeten kolay bir yöntem olması , tüm varis çeşitleri için uygulanabilir olması, hastanın sosyal hayatında kısıtlamaya ihtiyaç olmaması ve konforlu bir yöntem olmasıdır. 

Tedavide kullanılan ilacın ticari adı ;Aethoxysklerol ve aktif aktif maddesi  Lauromacrogol 400 (polidokanol) ‘dir. İlaç kan damarlarının endotelinde (iç çeperinde) konsantrasyona bağlı bir etkiye sahiptir. Lauromacrogol 400 (polidokanol), bir deterjan görevi görür. Endotel hücrelerinin yüzeyi ile etkileşime girer ve temel molekülleri hücre yüzeyinden çözerek hücreleri bozarlar.

Hastaların %90’ dan fazlası bu işlemden fayda görür. Tedavi seansları hastanın durumuna göre saptanır ve tedavi aralıkları belirlenir. Tedavi gören kişi aynı gün işlerine dönebilmektedir, yürüyerek evine gidebilmekte ve rahatlıkla araba kullanabilmektedir.

Skleroterapi uygulamasında kullanılan  çok ince iğneler ağrısız ve acısızdır. Çimdikleme yada böcek ısırığı şeklinde hissedilmektedir. Bazen iğneden sonra geçici hafif bir yanma hissedilebilir.

Köpük tedavisi yöntemleri

1- Klasik sıvı skleroterapi: İnce uçlu iğnelerle varisli damar içine sıvı ilacın enjeksiyonu ile yapılan skleroterapidir. 1 mm çapındaki damarlar için uygundur.

2-Mikro-skleroterapi : Çok ince uçlu iğnelerle ve uygulayıcının da büyütücü gözlük kullanması ile yapılan tedavidir. Çoğunlukla sıvı ilaç kullanılır. 1 mm’in altındaki kılcal daömmarlar için uygulanır.

3- Köpük skleroterapi : Bu yöntemde bir üçlü musluk ve iki enjektör vasıtasıyla , polidokonal hava ile karıştırılarak köpürtülür ve damar içine bu şekilde uygulanır. Buradaki amaç ilacın hacminin genişletilmesi ve böylece damar iç çeperine temas ihtimalinin arttırılmasıdır. 1 mm den büyük damarlara (1-5 mm) uygulanır.

4-Ultrason Rehberli Köpük Skleroterapi : Büyük ve küçük safen damarıondaki, yani ana toplardamarlardaki kapakçık yetersizliği ve genişlemelerin tedavisi amacıyla, ultrason eşliğinde yapılan köpük tedavisidir. Hastalıklı damarın içine ultrason eşliğinde serum takar gibi bir kateter takılarak buradan köpük damar içine enjekte edilir. Arkasından elastik bandaj ve varis  çorabı giydirilir. Diğer yöntemlerde uygulama sonrası 2 hafta daha varis çorabı kullanımı yeterli olurken, bu yöntemden sonra 6 hafta daha varis çorabı kullanımı, hastalığın tekrarlama riskini azaltmak açısından önemlidir.

Yan etkiler nadir olsa da görülebilir. Allerjik reaksiyon son derece nadirdir. Tedavi sonrası ilaç verilen bölgede oluşan kızarıklıklar, hafif morluklar ve şişlikler geçicidir. Ciltte hafif kaşınmalar olabilir. Hastaların bir kısmında uygulamadan sonra damarlar koyulaşmaktadır. Bu koyuluklar genellikle 10 – 14 günde ortadan kalkmaktadır. Çok az durumlarda bu koyuluklar 4 -12 aya kadar devam edebilmektedir.

Skleroterapi ile yok edilen varisli damarlar tekrarlamazlar. Ancak bazen yıllar icinde yeni kılcal damarlar meydana gelebilmektedir. Fakat bunlar daha önceki varisli damarların geri dönmesi olarak anlaşılmamalıdır, bunlar sonradan oluşabilecek yeni varislerdir.

Tedavinin başarısı operatörün tecrübesi, damarın yapısı ve büyüklüğü, ilaç solüsyonunun konsantrasyonu ve tedaviden sonraki bakım ile ilişkilidir.


Daha detaylı bilgi için  www.onurgurer.com.tr adresine bakabilirsiniz.

 

0 0 0 0 0 0
  • 1751

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Hekim.Net® hekimler, diş hekimleri, veteriner hekimler ve bu mesleklerin öğrencilerine özel tam işlevli ve ücretsiz bir sosyal medya ve bilgi paylaşım portalıdır. Meslektaşlarımızdan biriyseniz bu linke tıklayarak  kayıt sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Harita
Kuruluş Adı:
Doç. Dr. Onur Gürer Kalp ve Damar Cerrahisi - Pendik
Doktor Adı:
Doç. Dr. Onur Gürer
Kurum İlgi Alanı:

Varis ve tedavisi

Hemanjiom ve tedavisi

Telefon Numaraları:
+90 551 6565697
Email:
onurgurer@gmail.com
Web Sitesi:
Sokak ve bina adresi:
Nevbahar Sok. No:1
Mahalle:
Doğu Mah.
Kent:
İstanbul
Bilgi
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:
Doç. Dr. Onur Gürer Kalp ve Damar Cerrahisi - Pendikden Tıbbi Bilgiler

Hekim.Net

Close