Bursa Varis Tedavisi

  • 331

OP. DR. EREN ANG

AMELİYATSIZ VARİS TEDAVİSİ ''Varicose vein treatment center without surgery''

Profil Akışı

Koroner By-Pass ameliyatlarında büyük safen ven dediğimiz toplar damar koroner köprü amacıyla kullanılan bir damardır ancak koroner arterle sorunsuz bir anastomoz ve uyum için normal çapta olması gerekir. Bu büyük safen vende varis gelişebilir, ancak varisleşmiş damar zaten greft olarak kullanıma uygun olmaz. Diğer bacaktaki sağlıklı safen ven, radial arter denilen ön kol atardamarları, İMA denilen sağ ve sol internal mammarian arterler, gastroepiploik arter gibi bir çok alternatif mevcut olup varis ameliyatı sonrasında da rahatlıkla koroner By-Pass ameliyatı olabilirsiniz.

Konuşulanı anlamak,algilamak sadece duymak yada sadece dudak hareketlerini görmek sonucu değildir, her iki duyunun kombinasyonu ile gerceklesir. Konuşmaların algılanmasıyla ilgili henry mc gurk tarafından  1976 yilinda yayınlanan makalede, konusmada söylenen kelimelerle farklı dudak hareketleri gözlemlenirse söylenen ya da dudak hareketinin ait olduğu sesten farklı 3. Bir ses algılandıgı açıklanmıştır. Örneklersek konusmacının gaga gorselini soyledigi Dudak hareketlerini dinleyen deneğe  bu esnada baba sozcugu dinletilirse deneğin algıladığı kelime dada olur. Ba isitseli ve ga görseli birleştiğinde 3. Bir ses olan da şeklinde algılanır. Mc gurk etkisi, dublajlı film izleyenlerde azalmıştır zira sık dudak-ses uyusmazlığı nedeniyle görsel algılarını azaltıp işitsel algıya önem vermeyi öğrenmişlerdir.

Hacamat yöntemi jilet veya bistüri gibi kesici aletlerle cilde kesi yapılarak vücuttan kan alınmasıdır. Kesi üzerine kapanan vakumlu kupa, negatif basınç uygulayarak dolana kadar kesi yerlerinde pıhtılaşmayı ve akan kanın durmasını önler. Yöntem damara girilerek kan alınamadığı yıllarda kan vermek için uygulanmıştır. Kan verince kan yapan organlar uyarılır ve kan yapmaya sevk edilir, Kan hücreleri yenilenir. Bu nedenle yüzlerce yıl öncesi için mantıklı bir yöntemdir. Ancak günümüzde alınan kan steril şekilde ve bozulmadan saklanarak ihtiyacı olan insana nakil edilebilinmekte olup gerektiğinde insanları ölümden kurtarabilmektedir. Günümüzde gelişen teknolojiye ayak uydurmak gereklidir. Nasıl ki deve, at, kağnı birer ulaşım aracı olmasına rağmen çağın gerisinde kaldığından tercih edilmiyor ve araba, uçak kullanılıyorsa durum aynen buna benzer. Deve nasıl ulaşım yöntemiyse Hacamat ta bir sağlıklı yaşam yöntemidir ancak çağdaş yöntemlerle kıyaslanamaz. Bunun yanısıra variste sorun toplar damardaki kapak bozukluğu olup kan verme veya hacamatın kapak yapısını tamir etmesi mümkün değildir.

♯varis

Varis tedavisi hastalıklı damarlarların tedavisi olduğundan dolayı kesinlikle bu konuda eğitim almış, tecrübeli Kalp Damar cerrahları hatta toplardamarlar konusunda uzmanlaşmış Flebologlar tarafından yapımalıdır. Fleboloğun doppler utrason yapabilmesi tercih edilir. Günümüzde Cildiye, Plastik cerrahi, radyoloji gibi damar konusunda eğitimi olmayan, hatta hayatları boyunca damar görmemiş branş hekimleri birer lazer alarak varis tedavisi yaptıklarını iddia etmektedirler. Ancak çoğu zaman görünen varisin kaynağı derindeki damarlar olduğundan sadece ciltteki görünen kısmı temizlemek musluğu açık bırakarak havuzu boşaltmaya benzer ki havuzun tekrar dolması kaçınılmazdır. Varis hastalığı kesinlikle ilgili uzman hekim tarafından tedavi edilmelidir. Sülük, hacamat gibi geleneksel yöntemlerle ise varis tedavisi mümkün değildir.

♯mikroskleroterapi

Kalp damar cerrahlarından flebolojiyle ilgilenenlerin hakim olduğu bir uygulamadır yani flebologlar yapmaktadır. Tabi burada sadece branş değil aynı zamanda bu konuda tecrübeli olmayı da gerektirir. Kalp damar cerrahlarının önemli bir kısmı bu uygulamanın adını bile duymamış olabilir. Bursa Varis Tedavi Merkezi doktorunun işi sadece varis tedavisi olduğu için bu konuda yetkin ve uzmandır.

♯bursaköpüktedavisi

Bursa' daki merkezimizde her çaptaki varislere köpük tedavisi imkanı sunmaktayız. Köpük tedavisinde, damar çapına uygun konsantrasyondaki sklerozan sıvı maddenin havayla karıştırılarak köpük haline getirilmesi sonucunda akışkanlığı azalarak uygulama bölgesinde kana karışıp seyrelmesi önlenir, bu nedenle varisli damar bölgesinde daha uzun süre ve uygun yoğunlukta kalarak etkisi artar. Hastalıklı damar skleroze olur, lümeni kapanarak kurur ve vücut tarafından emilir. Varis damarını genişleten ve sıkıntı yaratan olay içindeki kanın yüksek basıncı olduğundan görüntü ve ağrı gibi semptomlar hemen düzelir. Kesi yapılarak varisli damarın vücuttan çıkarılıp atılması (ameliyat) yerine uygulanan bu tedavi sayesinde Bursa’daki varis hastaları dakikalar içinde sağlığına kavuşabilmektedir. Ameliyatsız olan bu yöntem sayesinde günlük hayattan kopmadan tedavi imkanı vardır. Öğle arası 10 dakikalık tedavi ardından işe dönülebilir, istirahate gerek yoktur, ağrı olmaz, kesi izi olmaz, anestezi verilmediğinden anesteziye bağlı komplikasyonlar söz konusu değildir. Zamanın kıymetli olduğu günümüzde hayattan ve işimizden kopmadan tedavi ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır.

♯bursakılcaldamartedavisi

Bursa varis tedavi merkezimizde her çapta kılcal damar varislerine ameliyatsız yöntemlerle tedavi imkanı sunmaktayız. 2 mm. çapından 2 cm çapına varislere kadar tüm varislerden garantili kurtulma imkanı sunmaktayız. Dünyada kullanılan en yeni tedavi yöntemleri Bursa’da mevcut olup skleroterapi, mikroskleroterapi, köpük skleroterapi, glue (yapıştırıcı) yöntemi, lazer, radyofrekans yöntemlerini gelişmiş, yeni cihazlar ve uzman flebolog tarafından uygulamaktayız. Uzmanımız ayrıntılı muayene ve doppler ultrason sonrası sizin için en uygun yöntemi belirleyecektir.

♯estetikvaris

 Varis denilince estetik ve hastalık olarak ikiye ayrılan toplardamar genişlemeleri anlaşılmalıdır. Estetik olan varis sorununda sebep önemli bir dolaşım problemi olmayıp, bu genişlemeler sonucunda da dolaşım problemi olmaz. Estetik olan varisler genelde 4 mm çapa kadar olan, telenjiektazi veya retiküler ven olarak adlandırılan kılcal damar genişlemeleri olsa da bazen 4 mm çapın üstündeki varis pakeleri de trunkal venöz yetmezlik olmadan sadece estetik bir problem olarak karşımıza çıkabilmektedir. Telenjiektazi- spider venler alt ekstremite dışında yüzde, yanaklar ve burun bölgesinde de oluşarak hastayı estetik açıdan rahatsız edebilirler. Kırmızı lekeler şeklinde görülen bu damar yumakları alkolizmde östrojen artışı nedeniyle de sık görüldüğünden hastalara alkolik insan görüntüsü kazandırabilirler. Altta yatan sebep dolaşım probleminden ziyade genetik, yüksek östrojen ( dışarıdan alım, doğum kontrol hapları, alkolizm, aşırı kilo ), kortizonlu krem, ilaç kullanımı olabileceği gibi açık tenli insanlarda güneş tahrişi sonrası da görülebilir. Bacaklarda görülenler nadiren venöz yetmezlik gibi bir dolaşım problemi nedeniyle de oluşabilirler. Varis hastalığında ise venöz yetmezlik sözkonusudur, estetik yanı sıra ciddi bir sağlık problemidir

 Tedavi programı belirlenmeden önce toplardamar yapısı detaylı bir dopler us ile değerlendirilmelidir. Safenofemoral bileşke ve perforan venlerde bir yetmezlik sözkonusu ise bu gözle görünmeyen kaynaklar tedavi edilemeden sadece görüntü ortadan kaldırılırsa varisin tekrarlama olasılığı yüksektir. Varis tedavisinde amaç mevcut kapak yapısı bozulmuş, fonksiyonlarını yerine getiremeyen toplardamarı ortadan kaldırmak ve mümkünse kaynağı da ortadan kaldırmaktır. Büyük çaplı varis pakeleri cerrahi, köpük, endovenöz lazer-radyofrekans ablasyon, glue (yapıştırıcı) yöntemleriyle yok edilir. Cerrahi dışındaki yöntemlerde lümeni tıkanan damar zamanla vücut tarafından emilerek yok edilirler. Kılcal damarlarda ise lazer, radyofrekans, mikroskleroterapi, skleroterapi, köpük skleroterapi yöntemleri kullanılır.1-2 mm üzerinde çapa sahip kılcallara ince iğneler ile girilerek içine verilen sklerozan madde endotel hasarı oluşturarak damar lümeninin tıkanmasına sebebiyet verir. Ardından ölü damarların vücut tarafından emilerek yok edilmesi ile estetik bir görüntü sağlanır. Nadiren alerji, ilacın damar dışına kaçmasıyla zamanla geçecek renk değişiklikleri gözlenir. Sıklıkla da işlem sonrası geçici morluk ve şişlikler söz konusu olur. İğne giremeyecek kadar küçük çaplı damarlarda ise cilt üzerinden uygulanan lazer veya radyofrekans tedavisi yapılır. Lazer ile tedavide lazer ışınları tarafından damar hasarı verilirken radyofrekansta kullanılan enerji, yüksek frekanslı radyo dalgalarıdır. Lazer tedavisi sonrası termal yanık ve ciltte renk koyulaşmaları görülebildiğinden radyofrekans tedavisi daha üstündür, yüz ve bacaklardaki kılcal tedavisinde en uygun yöntemdir.

Skleroterapinin çok ince damarlara da uygulanabilen şeklidir yani varis tedavisinin kılcallar için geliştirilen ve ince ayrıntıları olan bir tedavi yöntemidir. Uzman kalp damar cerrahlarının uyguladığı bu yöntemde iğneler gözle görülemeyecek incelikte olduğundan ağrı, acı hissedilmez. Kliniğimizde tedavi başarımız ortalaması dünya ortalamalarının üzerindedir.

Mikro Skleroterapi Nasıl Uygulanır?

İki türlü yapılabilmektedir.
1.Likid mikroskleroterapi

2.Köpükle mikroskleroterapi

1. Likid ( sıvı ) Mikroskleroterapi; polidokanol adlı hammadde içeren ilaç kullanılır. İlaç ampulden çekildiği haliyle uygulanır. İnce damarlarda binde beşlik oran kullanılır. Enjektöre çekilen uygun miktarda ilaç çok ince iğne (damardan daha ince) yardımıyla damara zerk edilir. İlacın damardan ilerlediği anda varisin de yok olduğu görülebilir. Sonuç net ve kesindir.

2. Köpük Mikroskleroterapi; Sıvı olarak verilen ilaç 4 katı kadar hava ile bu işe özel aparat yardımıyla karıştırılarak köpürtülür. Aktif madde aynıdır ancak çok daha az miktarda ilaçla çok daha fazla kılcal damar çatlaması tedavi edilebilir. Düz ilacın akışkanlığı köpük yapılarak azaltılır ve hemen kana karışarak seyrelmesi önlenir, bunun yerine kanla yer değiştiren köpük varisli damar bölgesine daha uzun süre temas ederek ilacın etkinliğini arttırır. Damar çapına göre ilacın konsantrasyonu kalp damar cerrahımız tarafından belirlenir. Benzer şekilde çok ince iğne ile damara ilaç verirken köpüğün damarın içinde hızla ilerlediği ve o kırmızı mor görüntünün saniyeler içinde kaybolduğu net bir şekilde görülür. Sonuç,  Bursa’da tarafımızdan uygulanan bu yöntemde de kesindir yani tedavi edilen damarın saniyeler içinde yok olduğu o anda gözle görülebilir. Bu  mucize tedavi, hastayı şaşkına çevirecek kadar yüz güldürücüdür.

Bursa Varis Tedavi merkezinde Mikroskleroterapi Kimlere Yapılır?
Hamile ve emziren kadınlar dışında kılcal damar varisi olan herkese güvenle uygulanabilir. Hamilelerde kullanımı önerilmemektedir ve çocuk üzerinde risk oluşturabileceğinden kullanılmamalıdır. Bir diğer sakıncalı hasta gurubu da hemofili hastalarıdır. Her ne kadar çok ince iğne ile yapılsa da hemofilisi olanlarda bu iğnenin girdiği yerden uzun süre kanama olur bu sebeple tedavi lazer veya radyo frekans gibi diğer yöntemlerle yapılmalıdır. Özellikle etek veya kısa şort giyen kadınlar ince varislerin oluşturduğu kötü görüntü kişileri ciddi düzeyde rahatsız edebilmektedir. Bu tedavi pantolon giymekten hoşlanmayan kadınlar için en  ideal çözümdür.

♯köpükskleroterapi

Bursa varis tedavi merkezimizde her çaptaki varislerinize köpük tedavisi ile tedavi imkanı sunmaktayız. Damar çapına uygun konsantrasyondaki sklerozan sıvı maddenin havayla karıştırılarak köpük haline getirilmesi sonucunda akışkanlığı azalarak uygulama bölgesinde kana karışıp seyrelmesi önlenir, bu nedenle varisli damar bölgesinde daha uzun süre ve uygun yoğunlukta kalarak etkisi artar. Hastalıklı damar skleroze olur, lümeni kapanarak kurur ve vücut tarafından emilir. Varis damarını genişleten ve sıkıntı yaratan olay içindeki kanın yüksek basıncı olduğundan görüntü ve ağrı gibi semptomlar hemen düzelir. Kesi yapılarak varisli damarın vücuttan çıkarılıp atılması (ameliyat) yerine uygulanan bu tedavi sayesinde Bursa’daki varis hastaları dakikalar içinde sağlığına kavuşabilmektedir. Ameliyatsız olan bu yöntem sayesinde günlük hayattan kopmadan tedavi imkanı vardır. Öğle arası 10 dakikalık tedavi ardından işe dönülebilir, istirahate gerek yoktur, ağrı olmaz, kesi izi olmaz, anestezi verilmediğinden anesteziye bağlı komplikasyonlar söz konusu değildir. Zamanın kıymetli olduğu günümüzde hayattan ve işimizden kopmadan tedavi ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır.

♯bursavaristedavisi

Bursa’da varis tedavisi  yapılan merkezimizde köpük skleroterapi, skleroterapi, mikro skleroterapi, radyofrekans, lazer yöntemleriyle milimetrik kılcal damarlardan 2-3 cm çaptaki damarlara kadar ameliyatsız tedavi imkanı mevcuttur. Tüm varislerinizden garantili şekilde ve dakikalar içinde kurtulmanız mümkündür. Varis tedavisi hastalıklı damarlarların tedavisi olduğundan dolayı kesinlikle bu konuda eğitim almış, tecrübeli Kalp Damar cerrahları hatta toplardamarlar konusunda uzmanlaşmış Flebologlar tarafından yapımalıdır. Günümüzde Cildiye, Plastik cerrahi, radyoloji gibi damar konusunda eğitimi olmayan, hatta hayatları boyunca damar görmemiş branş hekimleri birer lazer alarak varis tedavisi yaptıklarını iddia etmektedirler. Ancak çoğu zaman görünen varisin kaynağı derindeki damarlar olduğundan sadece ciltteki görünen kısmı temizlemek musluğu açık bırakarak havuzu boşaltmaya benzer ki havuzun tekrar dolması kaçınılmazdır. Varis hastalığı kesinlikle ilgili uzman hekim tarafından tedavi edilmelidir.

Profil Fotoğrafları
29982992_426323467793433_7476180498695131669_o
29694896_426323471126766_9110878441100331881_n
15284857_224665587959223_2779312669523912306_n
15356709_224665591292556_5145416657599790084_n
Profil Doluluğu
Giriş yapmamıs kullanıcılar 'Profil Mükemmeliğini Gör' eylemini kullanamazlar.
Üyelik

Tıbbi İçerik Yazarı

Achievements

Orta Kıdem

Total points: 378.0

123.1 point(s) to reach
Bilgi
Kuruluş Adı:
Bursa Varis Tedavisi
Doktor Adı:
OP. DR. EREN ANG
Telefon Numaraları:
+90 532 1522675 / +90 224 2471006 / +90 224 2491006
Sokak ve bina adresi:
yağmur sokak cadde 224 sitesi b blok da 5
Mahalle:
cumhuriyet mahallesi
Kurum / Kuruluşun Bulunduğu Kent:
Bursa
Uzmanlık ve İlgi Alanları:

OP. DR. EREN ANG

AMELİYATSIZ VARİS TEDAVİSİ ''Varicose vein treatment center without surgery''

Harita
Tıbbi Makaleler
Albümlerim

Geçmiş zaman olur ki....

241120081410.jpgDSC00201.JPGDSC00227.JPGFontCandy (5).png
Fotoğraflarım
Benim SSSım

Close