•  · 1 arkadaş

LİPOM (YAĞ BEZESİ) TEDAVİSİ

Op.Dr.Nizam KURTDERE Ben, Siğil, Lipom Tedavisi Şişli İSTANBUL

 

  Lipom nedir?

  Lipom, vücudun herhangi bir yerinde bulunan ve sıklıkla cilt altına yerleşen yağ dokusunun meydana getirdiği kitlelerdir. Boyutu birkaç santimetre olabileceği gibi nadiren 10 santimetreyi geçebilir. Elle muayenede cilt altında yumuşak kıvamlı ve hareket ettirilebilen bir yumru gibi hissedilir.Lipom, tıbbi açıdan iyi huylu bir ur olarak değerlendirilir ve zararsızdır. Hastalarda 1 veya 2 adet olabileceği gibi ailevi olarak  genetik yatkınlığı olanlarda onlarca lipom (yağ bezesi) görülebilir. Teşhiste, en çok içi yağlı sebum ile dolu bir kist olan  sebase kist ile karıştırılır. Hızlı büyüyen ve boyutları beklenenin üstüne çıkan lipomlar yağ dokusundan kaynaklanan ve liposarkom adı verilen yağ kanseri yönünden kesinlikle araştırılmalıdır.

        storage.php?o=bx_posts_photos&f=rnaupnhmtvsxqfl7efw8ckrpsyjrr7ke.jpegstorage.php?o=bx_posts_photos&f=9e7qf5f3ayuh3jnksnmq4pzm6fjbmjpq.jpg

       3 adet Lipom (Yağ bezesi)                           Sebase kist (Yağ kisti) 

 Teşhis için; muayeneye ilave olarak ultrasound çekilmesi yararlıdır. Özellikle liposarkom şüphesi varsa MR çekilebilir.

  Lipom Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Lipom tedavisi cerrahi olarak yapılır. Varolan yağ bezelerinin tümünü tedavi etmek şart değildir. Bulunduğu yer itibariyle rahatsızlık veren veya kozmetik problem teşkil eden lipomlar ile hızlı büyüyen ve ileri boyutlara ulaşan, tanıda şüpheli görünen lipomların tıbbi olarak alınması gerekir. Cerrahi müdahale genellikle lokal anestezi altında geleneksel cerrahi yöntemlerle uygulanır ve minimum iz bırakacak estetik dikişlerle kapatılır. Şüphe varsa alınan lipomun patolojik olarak incelemesi mutlaka yapılmalıdır.

0 0 0 0 0 0
  • 5528

Hekim.Net® hekimler, diş hekimleri, veteriner hekimler ve bu mesleklerin öğrencilerine özel tam işlevli ve ücretsiz bir sosyal medya ve bilgi paylaşım portalıdır. Meslektaşlarımızdan biriyseniz bu linke tıklayarak  kayıt sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Diğer sağlık personeli meslektaşlarımızın da aramızda olması için bir çalışma yapıyoruz, en kısa sürede duyuracağız.

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Harita
Kuruluş Adı:
Op. Dr. Nizam KURTDERE-Genel Cerrahi-Şişli-İstanbul
Doktor Adı:
Op. Dr. Nizam Kurtdere
Kurum İlgi Alanı:

Genel Cerrahi-Medikal Estetik-Proktoloji 

Ben, Siğil, Nasır, Lipom (Yağ bezesi) gibi lezyonların iz bırakmayan yöntemlerle tedavisi... 

Hemoroid, Kıl dönmesi, Anal fissür (Makat çatlağı) gibi ameliyatla tedavi edilen hastaların ameliyatsız ya da ayakta uygulanan girişimsel tedavisi... 

Telefon Numaraları:
0212 246 10 04- 0532 463 96 82
Email:
nizamkurtdere@gmail.com
Sokak ve bina adresi:
Halaskargazi Cad.Kuran İş Merkezi No:145 Kat:5
Mahalle:
Merkez Mahallesi
Kent:
İstanbul
Bilgi
Kategori:
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:
Op. Dr. Nizam KURTDERE-Genel Cerrahi-Şişli-İstanbulden Tıbbi Bilgiler

Hekim.Net

Close