•  · 1 arkadaş

BEN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR

Op.Dr.Nizam KURTDERE Ben, Siğil, Lipom Tedavisi Şişli-İSTANBUL

 

  Deri üzerinde değişik renk ve büyüklükte kabartılar bulunmaktadır. Bunlara halk arasında ben adı verilir. Benlere rengine ve görünümüne göre et beni, damar beni gibi isimler verilmektedir. Tıpta benler kaynaklandığı dokuya göre isimlendirilir. Örneğin melanosit hücrelerinden kaynaklanan koyu renkli benler nevüs, kılcal damarlardan kaynaklanan benler kapiller hemangiom adını alır. 

 Benlerin çoğu iyi huylu ur olarak kabul edilebilir ve zararsızdır. Ancak az bir kısmının kansere dönüşme ihtimali vardır. Özellikle klasik ben dediğimiz nevüslerden kaynaklanan kanser malign melanom adını alır ve bilinen en kötü huylu kanserlerden biridir. Bu kanserin tedavisi, kanser tam oluşmadan ve yayılma potansiyeli taşımadan erken teşhis edilmesi ile mümkün olmaktadır. Bu amaçla benlerdeki değişiklikler takip edilmelidir. Benlerde görülen hızlı büyüme, renk değişikliği, ben kenarının düzensizleşmesi, asimetri, kanama gibi belirtiler benleri şüpheli hale getirir. Şüpheli benlerin konunun uzmanı tarafından değerlendirilmesi ve alınıp patolojik tetkiklerinin yapılması ile kanserleşme olup olmadığı anlaşılabilir. Böylece erken tanı konmuş olur. Halk arasında benlere bıçak değmesinin kansere sebep olduğu görüşü kesinlikle doğru değildir. Tam tersine en ufak bir şüphede benlerin alınıp patolojide incelenmesi hayat kurtarıcı olabilir.

storage.php?o=bx_posts_photos&f=ay4rfnjgxemwdukqxetuxezkgs83iwa5.jpg

 Bunların dışında sürekli tahrişe maruz kalan, irite  edilen benlerde kanserleşme riski artar. Buna örnek olarak yaka ve kemer altında bulunan ve sürekli tahriş edilen benler ile sakal koltuk altı gibi bölgelerde traş esnasında kanatılan benleri gösterebiliriz. Bu nedenle sürekli tahriş edilen bölgede bulunan benlerin alınması ve patolojik tetkikinin yapılması önerilmektedir.Ayrıca kötü görünümlü benler kişinin görünümünü negatif yönde etkileyerek özgüven kaybına neden olur. Bu tür benlerin kozmetik kaygılarla alınması gerekebilir. Kozmetik amaçlı alınan bu benler, cerrahi yöntemle alındığında hoş olmayan izler kalabilir. Özellikle çok derin olmayan benler radyofrekans ile alındığında hemen hemen hiç iz kalmamaktadır. Bu yöntemle alınacak benler şüpheli ise patolojik tetkikleri yapılabilmektedir. Oysa laser ile alınan benlerde patolojik tetkik yapılma şansı yoktur. Bu nedenle radyofrekans yönteminin tercih edilmesi tıbbi açıdan daha doğru bir yaklaşım gibi görünmektedir.


0 0 0 0 0 0
  • 1935

Hekim.Net® hekimler, diş hekimleri, veteriner hekimler ve bu mesleklerin öğrencilerine özel tam işlevli ve ücretsiz bir sosyal medya ve bilgi paylaşım portalıdır. Meslektaşlarımızdan biriyseniz bu linke tıklayarak  kayıt sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Diğer sağlık personeli meslektaşlarımızın da aramızda olması için bir çalışma yapıyoruz, en kısa sürede duyuracağız.

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Harita
Kuruluş Adı:
Op. Dr. Nizam KURTDERE-Genel Cerrahi-Şişli-İstanbul
Doktor Adı:
Op. Dr. Nizam Kurtdere
Kurum İlgi Alanı:

Genel Cerrahi-Medikal Estetik-Proktoloji 

Ben, Siğil, Nasır, Lipom (Yağ bezesi) gibi lezyonların iz bırakmayan yöntemlerle tedavisi... 

Hemoroid, Kıl dönmesi, Anal fissür (Makat çatlağı) gibi ameliyatla tedavi edilen hastaların ameliyatsız ya da ayakta uygulanan girişimsel tedavisi... 

Telefon Numaraları:
0212 246 10 04- 0532 463 96 82
Email:
nizamkurtdere@gmail.com
Sokak ve bina adresi:
Halaskargazi Cad.Kuran İş Merkezi No:145 Kat:5
Mahalle:
Merkez Mahallesi
Kent:
İstanbul
Bilgi
Kategori:
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:
Op. Dr. Nizam KURTDERE-Genel Cerrahi-Şişli-İstanbulden Tıbbi Bilgiler

Hekim.Net

Close